Tanie wizytówki

Zastanawiasz się ile kosztuje wydruk wizytówek? Nie ma niestety ustalonej ceny. Każda z internetowych drukarni przedstawia własną ofertę. Równie szybko znajdziemy oferty za 50 zł co i za 500 zł – różna cena za to samo, czyli na przykład wydruk 500 sztuk kolorowych wizytówek. Skąd biorą się te różnice?

W obydwu tych przypadkach mamy do czynienia z drukiem offsetowym, a więc lepszą jakością niż w przypadku druku cyfrowego. Dlaczego więc ceny się tak diametralnie od siebie różnią? Chodzi o montaż do druku. Tańsze wizytówki to druk na arkuszach zbiorczych, droższe oferty natomiast to druk indywidualny przygotowany przez projektantów.

Tani druk jest tani, ale czy dobry?

W przypadku druków zbiorczych, na jednym arkuszu montuje się jednorazowo od 32 do 64 klientów. A należy pamiętać, że w przypadku druku offsetowego, głównym kosztem są matryce i przygotowanie maszyny drukarskiej. W przypadku wizytówek, cena za papier schodzi już na dalszy plan, więc i cena jest niska. Zwłaszcza kiedy koszty druku rozłożone zostają na 32 lub 64 osoby. Niska cena to niewątpliwe zaleta, jednak bardziej wymagający klienci cenią sobie jakość. W tym rozwiązaniu jest ona bardzo wątpliwa.
Tanie wizytówki to tzw. masówki. Nie zdziwmy się więc kiedy będziemy wymieniać kontakt z naszym partnerem biznesowym i otrzymamy od niego identyczną kartę. Przy tanich wizytówkach, drukowanych na arkuszach zbiorczych, drukarz ma ograniczone pole manewru. Nie może na przykład ustawić kolorystyki pod nasz projekt. Druk odbywa się tylko z CMYKa i nie ma możliwości wydruku w Pantone. To niestety dyskwalifikuje tę metodę w oczach bardziej wymagających klientów.
Tani druk zakłada, że jeden projekt może zajmować tylko jedno miejsce. W danym nakładzie nie będziemy mieć możliwości wydruku kilku par wizytówek, na przykład dla wielu osób w firmie. Decydując się na tani druk, musimy też uzbroić się w cierpliwość. Drukarnia, aby zaoszczędzić, musi całkowicie zapełnić arkusz drukarski. Nie zawsze się to udaje w dogodnym dla nas terminie.

Druk indywidulany to większe możliwości i wyższa jakość

O wiele lepiej wypada druk indywidulany. Tutaj cena jest co prawda wyższa, ale mamy większe możliwości. Jedną z nich jest na przykład możliwość wydruku w dowolnej kolorystyce Pantone oraz CMYK. A co za tym idzie, jakość będzie o wiele wyższa niż w przypadku masówek. Poza tym kolor wydruku będzie powtarzalny.
Mamy również większy wybór papieru i nie jesteśmy ograniczeni całymi arkuszami. To nie wszystko. Mamy też pełną dowolność w przypadku formatu naszych wizytówek oraz wyboru technik dodatkowych takich jak druk wypukły, tłoczenie, złocenie czy kaszerowanie.

Co prawda, wybór metody druku zależy wyłącznie od Ciebie. Zastanów się jednak najpierw czy liczy się dla Ciebie cena czy jakość. Pamiętaj też, że wizytówka wiele mówi o człowieku i firmie.

Comments are closed.