Wizytówki letterpress

Letterpress (Embossing) inaczej druk typograficzny, to technika druku wypukłego z głębokim tłoczeniem (relief). Jest to jedna z najstarszych technik druku, korzeniami sięgającymi do czasów Guttenberga.

Obecnie wizytówki letterpress są jednym z najbardziej eleganckich produktów w świecie wizytówek.

Technika Letterpress polega na tłoczeniu w głąb papieru. Dlatego trzeba zastosować specjalny papier, który zazwyczaj ma gramaturę od 400 do 600 g/m2.  Jest to papier bawełniany, bezdrzewny co oznacza, że jest ekologiczny ponieważ przyczynia się do ratowania drzew. Wizytówki drukowane na takim papierze dodatkowo budują etyczny wizerunek firmy.

Papier bawełniany jest przyjazny dla środowiska z jeszcze jednego powodu. Przy jego produkcji nie używa się wybielaczy optycznych, dlatego jego naturalny kolor to „ciepła” biel.

Takie wizytówki, podobnie jak druk wypukły termiczny, pobudzają zmysł dotyku. Pod palcami możemy poczuć przetłoczenia grafiki. Poza tym faktura papieru jest bardzo miła w dotyku, wyczuwa się jego miękkość.

Projekt wizytówek letterpress powinien być minimalistyczny, zawierać mała liczbę kolorów i  uproszczone kształty. Można połączyć na jednym projekcie suche przetłoczenie, tłoczenie bez farby (Blindprint) z tłoczeniem koloru w głąb papieru. Takie połączenia dają najciekawsze efekty. Druk każdego koloru jak również przetłocznie bez koloru wymaga odrębnej matrycy dlatego produkcja takich wizytówek jest dość kosztowna i trzeba się uzbroić w cierpliwość ?

Technikę druku letterpress najczęściej stosujemy na wizytówkach, zaproszeniach, dyplomach, jak również przy druku etykiet i metek.

Jeśli chcą Państwo zamówić druk letterpress bardzo prosimy o kontakt.